Sprzątanie domów – ile to kosztuje
11 lutego, 2021
Systemy nawadniania ogrodów
11 lutego, 2021

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa niezbędne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, świadectwo odbycia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej konieczne są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą zdolność prowadzenia pojazdów. Kompleksowe szkolenie gwarantuje zdobycie wszystkich wymaganych dokumentów. Dla kierowców, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej przygotowano uzupełniające szkolenia, które rozwinąć osiągnięte umiejętności. Żeby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, specjalne przygotowanie nie są potrzebne. Podstawowym warunkiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady danej kategorii jest ukończenie 21 lat. Z kolei badania lekarskie można odbyć po szkoleniu lub w jego czasie.

Kto może zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje zwłaszcza osoby, które zamierzają prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem kolizji. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu przede wszystkim ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi wykazywać się szybką reakcją, umiejętnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się wszystkie te, które nadają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej albo gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to są także pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje kierowców chcących zatrudnić się w Służbie Celnej, Straży Granicznej, i innych służbach bezpieczeństwa. Zdobywając te uprawnienia można także kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tej formie.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był przygotowany w taki sposób, aby nauczył kierowcę reagowania na trudne sytuacje drogowe oraz wyjeżdżania z nich bez kolizji. Dzięki technikom ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo tak swoje, a także pasażerów oraz innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie pokazuje niebezpieczne sytuacje, w jakich realna jest strata panowania nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy ulepszają swoje zdolności, których potrzeba do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wchodzą zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny. Wśród tematów, które są w teoretycznych zajęciach są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, psychologiczne podstawy uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Ważnym elementem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które jest bazą do uzyskania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszystkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przygotowanie do szkolenia na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat oraz prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najwygodniejszą formą zapisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wszelkie szkoleniowe materiały i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe oraz przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na wiedzy, doświadczeniu i własnych umiejętnościach, które wytrwale przekazują kierowcom. Ułożony program szkolenia za pomocą doskonałej organizacji oraz użyciu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do poruszania się w ciężkich warunkach. Kształcenie zgodne z przyjętymi normami, świetne warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej pracy oraz sprawnego udziału w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Nie czekaj zapisz się na:  Kurs na kierowcę karetki