Implanty – Toruń
26 sierpnia, 2020
Pojazd uprzywilejowany jakie daje mu to przywileje
28 sierpnia, 2020

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Kiedy chcemy, by ogród pięknie się prezentował, kluczowym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w niewielkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co znacznie upraszcza dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie zmniejszają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak myślimy o zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, który pozwala na ustawianie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich i mniejszych. System nawadniania potrzebuje dobrego zaangażowania w postaci planu i montażu pełnego systemu. Przeważnie system rozprowadzany jest pod ziemią. Potrzebne jest podłączenie programatora, rur doprowadzających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które potrzebnych do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę różnych rodzajów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane z tego powodu, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich bazową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji i są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym momencie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą najlepsze do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system wyjątkowo oszczędny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl