filmy promocyjne z drona filmowanie dronem filmy reklamowe z drona toruń
Filmowanie i fotografowanie dronem
28 kwietnia, 2017
dj na wesele bydgoszcz dj na uroczystości dobry dj
Profesjonalny DJ zastąpi każdy alkohol
4 maja, 2017

Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Według jakich zasad działają firmy windykacyjne?

Spora ilość spółek odzyskujących długi jest sterowana przez osoby, które zrealizowały studia z prawa, lecz nie posiadają aplikacji. Dlatego mają powierzchowną wiedzę z zagadnień polskiego prawa cywilnego. Odzyskiwanie różnego typu długów wymaga poważniejszego poświęcenia i kompetencji, jakiego nie można osiągnąć za pomocą innych metod, jak w czasie stażu w kancelarii adwokackiej u wyuczonych znajomych po fachu. Tu niezbędny jest adwokat, który oczywiście będzie miał świadomość, jakie czynności powinno się przedsięwziąć. Przedsiębiorstwa windykacyjne chętnie nie odbierają żadnej „zaliczki” i wyrażają zgodę przede wszystkim na odsetek od „ściągniętej” wierzytelności. Zazwyczaj jest to od około 20% do mniej więcej 50% całkowitej sumy. To naturalnie fakty odnoszące się do Nabywców. Oni absolutnie nie muszą praktycznie podejmować żadnych czynności, poza oczekiwaniem na uregulowanie części długu przez przedstawioną instytucję. Natomiast co w tymże momencie dzieje się z trasatem?

Wezwanie do zapłaty, czyli niekończące się listy, e-maile i telefony

Musimy w aktualnym miejscu oddzielić dwie rzeczy: gdy jakaś osoba ledwie co stała się trasatem i zadłużenia przedawnione, których wcale nie należy oddawać. W pierwszej sytuacji dłużnik musi obowiązkowo opłacić nieuregulowane wierzytelności pod rygorem procesu sądowego, wydania werdyktu, zarekwirowania majątku poprzez komornika i w konsekwencji spłacenia dużo większej kwoty aniżeli źródłowa. W drugiej sytuacji w zasadzie nie musimy regulować zadłużenia – taką informację otrzymamy od każdego prawnika. Niestety przeważająca część placówek windykacyjnych nie pyta już o uregulowanie tego zadłużenia, lecz niepokoi trasatów niekorzystnymi konsekwencjami ich niespłacenia. Przeprowadzają to przy użyciu listów, jakie co chwilę wpadają do skrzynki na korespondencję, kilku takich samych wiadomości e-mail i agresywnych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Zazwyczaj listy są wyrażone w taki sposób, aby trasat rozważył to, iż naprawdę powinien coś pokryć. Pełno w nich niejasnych dla „normalnego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „fundusz niestandaryzowany” i „fundusz sekurytyzacyjny”. Co w niniejszej okoliczności należy zrobić?

Kiedy faktycznie mamy dług do zapłacenia

W takiej sytuacji powinniśmy otrzymać pozew o zapłatę z sądu (jeżeli zadłużenia w ostatnim czasie nie pokryliśmy). W ogóle decyzji z sądu nie możemy bagatelizować, bowiem po pewnym czasie (zatwierdzenie) ma ono moc wykonawczą. Gdy informacje zawarte w pozwie są fałszywe bądź załączono do pozwu nieprawdziwe druki – tym bardziej należy zareagować. Wierzyciel ma uzasadnienie, żeby się bronić, przykładowo gdy doszło do dezaktualizacji zadłużeń. W owej okoliczności należałoby zaczerpnąć z usługi prawnej albo iść do znalezionej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyklaruje nam, jakie przedsięwzięcia będą najodpowiedniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi własnych należności, ma obowiązek zobrazować w trakcie rozprawy dowody, m. in. odnotowany mandat za przejście obok pasów dla pieszych.

Prosta sytuacja z długami przedawnionymi

Przedsiębiorstwa windykujące długi nie posiadają kompletnie żadnych zezwoleń. Posiada je sąd, komornik, pełnomocnik – ale nie spółka zajmująca się egzekwowaniem nieprawomocnych wierzytelności. Jeśli zatem uzyskaliśmy polecenie do zapłaty od takiego podmiotu, nie należy wykonywać tychże ruchów:

1. Ogólnie rzecz ujmując nie można odpisywać na listy, e-maile i odbierać telefonu, gdyż będzie to tożsame z funkcjonowaniem wierzytelności (którego po prostu nie należy uiszczać)

2. Jeżeli taka firma umawia się telefonicznie, musimy mieć na uwadze to, iż kompletna rozmowa będzie utrwalona – a to niekiedy może tylko wpłynąć na naszą niekorzyść. Nie pozwalajmy się nagrywać, mówiąc w skrócie nie wchodźmy w zbędne pogawędki z windykatorami pracującymi w BOK. Najzwyczajniej w świecie przerwijmy połączenie, w szczególności jeśli nie uwidacznia się nam numer telefonu.

3. Po prostu nie dajmy się terroryzować! W sytuacji nieważnych zadłużeń pod żadnym pozorem nie posyłajmy podań odwoławczych, próśb oddawania długu rozłożonego na raty, propozycji przesunięcia momentu zapłaty długu etc. Krótko mówiąc nie dajmy się także nabrać na mediacje, czyli „promocje” i „upusty” dotyczące przedawnionych długów.

4. Wcale nie przelewajmy żadnej kwoty na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa windykacyjnej, choćby kilku złotych. Gdyż wówczas ruszy cała machina odbierania wierzytelności. Pokrycie choćby niesłychanie małej ilości pieniędzy jest tożsame z tym, że wierzytelność uwzględniamy.

5. W przypadku kiedy odebraliśmy niejasne pismo, idźmy do adwokata, który wytłumaczy nam konkretne jego moduły.

Powinniśmy ponadto wspomnieć o tym, iż zadłużenia nieprawomocne możemy spłacić dobrowolnie. Fundusze nie znajdą się tymczasem na koncie podstawowego wierzyciela, lecz spółki jaka taki dług w późniejszym terminie kupiła. Warto w tym przypadku zadać sobie kluczowe pytanie: czy warto? Spłacenie autentycznemu pożyczkodawcy przestarzałego długu posiada sens, jednakże płacenie instytucjom, które od siebie nawzajem odkupują nieuregulowane wierzytelności i liczą na ekspresowy zysk – pewnie nie. Szczególnie, że spora liczba pozwala sobie na liczne nadwyrężenia polskiego systemu prawnego.

Jeżeli zajął Cię niniejszy problem oraz pragniesz sprawdzić, jak wygląda profesjonalna strona adwokata, możesz kliknąć tutaj – www.adwokat-bydgoszcz.eu