Serwis klimatyzacji i wentylacji
Serwis klimatyzacji i wentylacji – możesz zaoszczędzić
11 stycznia, 2018
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – poczuj się jak w grze FPS
22 stycznia, 2018

W kraju nad Wisłą zatrudnienie się w kancelarii notarialnej jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, bo wcale nie ogranicza się jedynie do bycia – jak to się popularnie mówi – jednostką, jakiej mogą zaufać komórki społeczne, lecz przy tym kimś, kto doskonale orientuje się w złożoności kodeksów i przepisów. Przedstawiciel notarialny powinien czuwać nad interesami swoich Partnerów i dbać o wszystkich najlepiej jak potrafi. Pierwsze pytanie – jakie sprawy możemy powierzyć notariuszowi i czy uszczupli to poważnie nasz budżet? Zapraszamy na krótką analizę.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Jeśli wierzyć legendom – notariat w Polsce miał pojawić się w XII wieku, o czym mają świadczyć nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Trzymając się faktów, wychodzimy od momentu, kiedy to papież Marcin IV podjął decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do nominowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy znany polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został napisany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty ukazywały się ustawicznie po 1309 r. Notariat nad Wisłą przybrał na znaczeniu szczególnie w XIV wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Zakonem Krzyżackim negocjacje zobowiązujące do przedstawienia wiarygodnych dokumentów oraz pozostałych zaświadczeń notarialnych. Równolegle w tamtych czasach pojawiły się statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Przez lata notariat pokaźnie rozkwitł, a szczególną funkcję miał również w czasie zaborów, czyli w czasie 123 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz był wówczas osobą zaufania publicznego, poprzez kojarzenie go z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Kiedy już udało nam się uwolnić z kajdan zaborów, musiało upłynąć 15 lat nim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Weszło w życie zaledwie rok później, lecz II wojna światowa oraz czasy próby odbudowy po wojnie sprawnie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. Za czasów PRL, pracownicy notarialni byli urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, jak np. prowadzenie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, gdy polski Sejm RP uchwalił ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Wielokrotnie nowelizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – dotyczy notariuszy, których obecnie w naszym kraju jest ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – kogo wybrać i co załatwimy?

Wprawny notariusz działa w zgodzie z obowiązującym prawem, lecz priorytetowo, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro swoich Klientów.

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, którego kluczowym zadaniem stało się zabezpieczanie interesów prawnych Klientów i właśnie dlatego podczas realizacji powierzonego zadania winien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Notariusz to przy okazji człowiek, któremu Zleceniodawcy wyjawiają ich tajemnice i kłopotliwe sprawy i co za tym idzie jedną z najważniejszych cech, którą powinna zapewniać świetna kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Dla niektórych będzie to oczywiste, lecz opłaca się upewnić, czy notariusz, któremu chcemy powierzyć ważne dla nas kwestie, ma stale poszerzaną, specjalistyczną wiedzę. Zbadajmy równolegle, czy kancelaria notarialna zapewnia Wam bezpieczeństwo każdej transakcji. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym bez stresu zdeponujemy istotne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Przejdźmy do ważnej kwestii. Jakie czynności notarialne załatwią Państwo w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kupowanie mieszkania – kancelaria notarialna

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – jakie są wymagane dokumenty oraz jak przebiegać będzie sprawa zakupu mieszkania z wykorzystaniem kancelarii notarialnej. Bez tego się nie obejdziemy, albowiem przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego nie zostanie uznane.

Zdecydowanie więcej ważnych papierów musi do kancelarii notarialnej przesłać ten, kto pozbywa się miejsca zamieszkania. Gdy mówimy o kupującym, jest to dosyć krótka lista, obejmująca pieniądze, dokument tożsamości, NIP i jeśli jest taka potrzeba dokumenty z banku, potwierdzające wysokość kredytu, jaki wzięliśmy, aby zrealizować nasze marzenia o zakupie nieruchomości.

Gdy mówimy o sprzedającym – jest tego sporo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Od wyjaśnienia zawiłości związanych z dokumentami powinno się tutaj zacząć. Do najbardziej kluczowych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz powinien obowiązkowo sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, żeby były one klarowne i przyswajalne dla obu stron. Zadbanie o to, by wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne ze stanem faktycznym to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/