W jaki sposób wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020
Podpis Elektroniczny Toruń
29 stycznia, 2021

Ozonowanie – Niezawodna metoda dezynfekcji ozonem

 

Skuteczna sterylizacja, jaka w pełni eliminuje wszystkie bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy jest współcześnie szczególnie poszukiwana. Ozonowanie to nowoczesna technika, jaka wytwarza wyjałowione środowisko, przy czym jest w pełni ekologiczna i bezpieczna, także w przypadku alergików. Decydując się na oczyszczanie ozonem chronimy siebie i swoich osób bliskich, a także osoby, z jakimi posiadamy ciągły kontakt (na przykład w środowisku pracy), dlatego że ta technika sterylizacji niszczy grzyby, bakterie, wirusy i alergeny. Obok tego nie niszczy zdrowia ani w przypadku ludzi, ani dla samych pupili. Ważnym plusem oczyszczania ozonem jest możliwość szybkiego eliminowania brzydkich zapachów na przykład z papierosów i od zwierząt i może być zastosowane w pomieszczeniach i w samochodach.

Czym jest ozon i co sprawia, że jest taki skuteczny?

Z jakiego powodu dezynfekcja właśnie ozonem? Efektywność ozonu wynika z jego budowy. Jest to połączenie trzech atomów tlenu. W krótkim czasie od momentu wytworzenia podlega rozpadowi, a w przebiegu tego procesu, tlen oddziałuje z środowiskiem. Rozkładające się cząsteczki tlenu wnikają głęboko, za sprawą czego skutecznie eliminują alergeny, grzyby, bakterie, wirusy i roztocza. Co więcej z uwagi na to, że ozon to gaz, dochodzi do przestrzeni, do jakich ciężko dojść za pomocą innych technik dezynfekcji. Dodatkową zaletą ozonowania jest to, że z uwagi na prędki rozkład cząsteczek, niezwykle prędko po dezynfekcji ozonem da się używać czystego i wyjałowionego wnętrza. Wystarczy przewietrzyć pomieszczenie. Skutkiem procesu ozonowania jest absolutne oczyszczenie i usunięcie brzydkich zapachów. Ozonowanie spełnia wytyczne sanepidu, a za sprawą swojej efektywności jest szczególnie polecaną metodą dezynfekowania.

Co sprawia, że warto ozonować?

Przede wszystkim zalety dezynfekowania ozonem wynikają głównie z właściwości ozonu. Poprzez bezpieczne ozonowanie wytwarzamy środowisko wolne od grzybów, wirusów, alergenów, bakterii i roztoczy. To absolutnie istotne na przykład dla alergików. Powtarzana dezynfekcja nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo, daje także wysoki jakość życia, czyste powietrze bez brzydkich zapachów. Obok tego wielką zaletą dezynfekcji ozonem można wskazać to, że nie zawiera żadnych środków chemicznych, więc jest w pełni ekologiczna.

Dla kogo przeznaczone jest dezynfekcję ozonem?

Odkażanie ozonem najlepiej robić w pomieszczeniach, gdzie często znajdują się ludzie. Będą to zatem m.in. budowle mieszkalne, usługowe, biurowe, a do tego wnętrza samochodów i innych pojazdów. Zwykle z oczyszczania ozonem z wyłączeniem domów, używają te placówki, jak szpitale, hotele i pensjonaty, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, ośrodki kultury, szkoły albo restauracje. Ten typ dezynfekcji można także wykorzystać do oczyszczenia klimatyzacji, hali sportowych, czy budynków produkcyjnych. Dzięki ozonowaniu likwidowane są szkodliwe dla ludzi i zwierząt grzyby, bakterie czy wirusy , dlatego żeby zagwarantować niezbędny bezpieczny poziom powinno się od czasu do czasu przeprowadzać ten typ dezynfekcji. Ze względu na gazową postać ozonu, przenika on przez takie materiały jak materace, tapicerki, wykładziny, dywany i zasłony, w ten łatwy sposób możemy przeprowadzić kompleksowe oczyszczanie we wnętrzach, gdzie przesiadujemy najchętniej.

Jak bezpiecznie przeprowadzić oczyszczanie ozonem?

Choć sama technika odkażania ozonem nie jest szkodliwa dla ludzi, powinno się dobrze się przygotować. Ozon silnie utlenia, z uwagi na to w chwili przeprowadzania oczyszczania taką metodą powinno się być ostrożnym, żeby nie podrażnić oczu oraz układu oddechowego. Przed rozpoczęciem odkażania ozonem trzeba po pierwsze wynieść z wnętrza wszystkie zwierzęta i rośliny, by nie wystawiać ich na bezpośrednie oddziaływanie ozonu. Oprócz tego najlepiej przenieść dzieła malarskie, by nie utlenić farb, ponieważ mogłyby koloru. Znaczną część ozonowania wykonują stworzone do tego sprzęty, co sprawia, że potrzebna jest także sama umiejętność obsługi maszyn. Zdalna kontrola wobec sprzętu umożliwia też osobie kontrolującej wyjście z wnętrza podczas oczyszczania ozonem. Elementem, o którym nie można zapomnieć jest uszczelnienie wnętrza, by ozon podczas pracy sprzętu nie wychodził się poza dezynfekowane miejsce.

Podobnie przy ozonowaniu auta. Na wstępie trzeba odkurzyć wnętrze, usunąć śmieci, gumowe chodniki i zbędne przedmioty. Maszyna ozonująca powinna zostać na siedzeniu. Należy pamiętać o odłączeniu agregatu klimatyzacji i włączeniu wewnętrznego obiegu w nadmuchu samochodowego wentylatora. W ciągu oczyszczania ozonem auta trzeba zamknąć drzwi i okna, by cząsteczki ozonu mogły przenikać np. w głąb tapicerki. Trzeba też pamiętać, by nie stosować ozonu w bardzo gorący dzień, zwłaszcza przy silnym nasłonecznieniu.