Endermologia LPG skuteczne usuwanie cellulitu i ujędrnianie skóry
Endermologia LPG – zabieg skutecznie redukujący cellulit
25 września, 2019
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja woskiem – jak wygląda zabieg
23 października, 2019

Implanty zębów

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest w dzisiejszych czasach najnowszą dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą imitować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Wszelkie ubytki zębowe zaleca się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do utraty kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Najczęściej implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów albo ze względu na walory estetyczne. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często niewygodne i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u lekarza stomatologa, podczas której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie niezbędne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Ważne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, nazywane też implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są głównie trwałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby szlifowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed wstawieniem implantu obowiązkowe jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Do tego dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wszczepienie implantów zębowych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 4 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztów trzeba także doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 500 do 1 300 zł.

Po przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 8 tysięcy zł.