PODUSZKA ORTOPEDYCZNA JAK WYBRAĆ - poduszki do spania w każdej pozycji na boku plecach na brzuchu
Poduszki ortopedyczne – jak dobrać
15 lutego, 2019
Depilacja laserem Palomar Vectus
21 lutego, 2019

JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są problematyczne w pielęgnacji. Jest to części, na których noszony jest cała masa naszego ciała. Nierzadko zapominamy o regularnej pielęgnacji stóp. Efektem tych lekceważeń zazwyczaj są takie schorzenia jak m. in.: haluksy, odciski a nawet infekcje grzybicze. Jak zatem pielęgnować stopy? Niżej przedstawiamy kilka skutecznych tricków.

KĄPIELE

Moczenie stóp w wodzie z solą morską nie tylko niweluje obrzęki, ale też zmiękcza naskórek. Kąpiele rekomendowane są szczególnie kobietom, które zmuszone są często nosić buty na szpilkach. Wysokie obcasy działają niekorzystnie na stopy, dlatego trzeba dbać o ich dobrą regenerację. Kąpiele w soli kosmetycznej to nie tylko relaks ale także wsparcie w utrzymaniu kondycji skóry stóp. Do wody warto także dodać różne substancje o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju olejki. Zastosowanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa również propolis.

REGULARNE POZBYWANIE SIĘ ZROGOWACEŃ

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji stóp jest częste ścieranie zrogowaciałego naskórka. Nie należy do tego wykorzystywać pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ przez wzgląd na swoją specyficzną porowatą strukturę sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli upieramy się na używanie pumeksu, pamiętajmy o tym, by po jednorazowym użyciu wylądował w koszu na śmieci. Korzystniejszym rozwiązaniem jest używanie kosmetycznej tarki- można ją w prosty sposób wyczyścić i użyć ponownie. W sklepach znajdziemy też wiele specjalistycznych peelingów, które zawierają drobinki pumeksu, które w prosty sposób radzą sobie ze złuszczaniem.

NAWILŻANIE STÓP

Stopy jest bardzo problematyczna głownie dlatego że zawiera mało gruczołów łojowych. Z tego powodu łatwo ulega rogowaceniu. Nawilżanie to najważniejszy element pielęgnacji o skórę stóp. Preparaty nawilżające należy stosować każdego dnia. Odbuduje to warstwę lipidową i zmiękczy na skórę stóp. Dla mocno zrogowaciałej skóry warto zastosować maskach nawilżających: wmasowuje się je na noc, by rano cieszyć się perfekcyjnie gładkie stopy.

PEDICURE

Pielęgnowanie stóp to nie tylko dbałość o gładką skórę. Należy zadbać także o staranny pedicure. Systematyczne obcinanie paznokci to podstawowy zabieg. Prócz obcinania ważne jest też odpowiednie piłowanie. Nie należy obcinać paznokci za dużo, bo mogą boleśnie wrastać w palce. Kluczem do zadbanych stóp jest też opiłowanie brzegów paznokci.

NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE ZE STOPAMI

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Wzmożone przesuszanie skóry to bardzo często skutek braku witaminy A. Najlepszym sposobem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Apteki oferują też kolosalny wybór kremów gojących, które szybko wygoją wszelkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także powszechnym problemem. To zrogowacenia o kształcie stożka. Mogą być bardzo bolesne, dlatego że wbijają się w stopę. Nagniotki najskuteczniej zlikwiduje podolog, jednak można też spróbować wyeliminować je przy pomocy metod domowych. W tym celu trzeba kupić płyn na odciski. Zanim zastosujemy płyn, odmoczmy stopy w gorącej wodzie z solą. Taka kąpiel powinna potrwać nie krócej niż 15 minut. Następnym krokiem jest smarowanie odcisku odpowiednim preparatem. Następnie powinno się złuszczyć zrogowaciałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest dosyć problematyczna przede wszystkim dlatego, że zawiera więcej gruczołów potowych niż łojowych. Wielu z nas boryka się z nadpotliwością stóp. W tym wypadku najistotniejsza specjalna higiena. Zabiegi higieniczne ułatwiają liczne preparaty stworzone dla osób, które borykają się z silną potliwością stóp. Przydatnym będzie więc nabycie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, należy także zmienić buty: w godzinach pracy nosić oddychające obuwie. Dużą pomocą mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem ziół. Najbardziej efektywne z nich to m. in. lawenda i rozmaryn.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz zakładać szpilki? Czy jesteś świadoma jak cierpią twoje stopy? Haluksy są dużym problemem. To zwyrodnienia kości palucha, które powodują ból i deformacje kości stopy. Mocno obciążony palec często rotuje się do środka. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko szpilki ale też obuwie z czubkiem. Palce stopy pracują wtedy w nienaturalnym położeniu, przez co ulega silnym przeciążeniom. W jaki sposób zaradzić haluksom? Istnieje dużo metod, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jednym z rozwiązań są dystraktory nocne- korygują one ułożenie dużego palca. Zakłada się je jednak jedynie na noc, dlatego ich efektywność jest niska. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do odpowiedniej działania podczas dnia, dlatego skrzywienia stopy stale pogłębiają się. Najlepszym rozwiązaniem przy tym schorzeniu są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dopasowanie dla każdego pacjenta oraz specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w wypracowaniu najbardziej widocznych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY