skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
31 marca, 2017
wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
4 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci bardzo chorych ciężar owy mówiąc w skrócie nie upływa w sumie nigdy. Dopóki dziecko nie może pokrywać kosztów utrzymania samo, więc zapewnić sobie wszelakich koniecznych środków do życia, to rzeczywiście rodzice koniecznie muszą realizować tenże obowiązek. Wyłącznie w przypadku, gdy kapitał dziecka jest odpowiedni oraz powinien mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice bynajmniej nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest podstawowym warunkiem wyrokowania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia na wstępie sprawa rysuje się nam tak, że jedno z rodziców idzie do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero potem na konkretnego z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców trwa od terminu narodzin dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono w stanie egzystować samodzielnie. Uniezależnienie się absolutnie nie jest równorzędne z ukończeniem 18 lat i dostaniem dokumentu tożsamości. W rzeczywistości żaden kodeks nie poleca ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia na pewno jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bowiem był on pewny, że ukończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich wypłacania. W czasie rozmowy wychodzi na jaw jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i absolutnie nie będzie miało możliwości się usamodzielnić na skutek ciężkiej choroby, przykładowo fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę okoliczności, które bynajmniej nie uwalniają rodziców z przymusu pokrywania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (albo zamęście) z równorzędną niemożliwością oddzielnego zarabiania na siebie. Niewątpliwie w pierwszej kolejności współmałżonkowie sobie pomagają we wszelakich istotnych kwestiach, dlatego jeśli któreś spośród nich zarabia bardzo dużo i jest w stanie współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice wcale nie muszą już sponsorować dziecka. Jeżeli jednak spotykamy się z sytuacją odwrotną – współmałżonek ogólnie rzecz ujmując nie jest w stanie dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice muszą koniecznie pomóc. Niekiedy sprawa jest jednak tak zawiła, że porada doświadczonej kancelarii jest wprost niezbędna.

Alimenty są zobowiązani regulować rodzice na swoje niedołężne dziecko, które absolutnie nie może na własną rękę finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Posiada inwalidztwo konkretnej grupy czy całkowitą niezdolność do pracy. I wcale nie ma tu znaczenia motyw opisanego stanu rzeczy, np. gdy córka nadużywa napojów alkoholowych lub bierze twarde narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną wadą ruchową albo intelektualną muszą utrzymywać rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie zamierzają takiego dziecka „żywić” i robią wszystko – naturalnie złośliwie – żeby nie spłacać alimentów oraz pozbyć się obowiązku.

Pełnoletnie dziecko powinno odbierać alimenty też wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie uczy się, nie podjęło zatrudnienia i w ogóle nie może znaleźć pracy. Jeśli planuje otrzymać alimenty od matki lub ojca, powinno bezwzględnie udowodnić, że jego sytuacja materialna jest dramatyczna, m in. żyje w biedzie.

Alimenty z całą pewnością uzyska każde dziecko, jakie pobiera naukę, m in. w technikum lub na uniwersytecie. Zasadniczo, póki dziecko pobiera naukę, oboje rodzice mają obowiązek pokrywać alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – kiedy syn, mimo że chodzi do szkoły – może na własną rękę się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice nie muszą opłacać alimentów w takich okolicznościach, kiedy dziecko ma takie przychody, iż jest w stanie uregulować wszystkie koszty utrzymania, przykładowo sfinansować lokum, pożywienie, podłączenie do Internetu i inne potrzebne do normalnego bytowania rzeczy. Wpływem w zasadzie nie musi obowiązkowo być w takim przypadku tylko praca zarobkowa, ale również renta socjalna, stypendia zdobywane na uczelni czy wpływy pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Czasami w efekcie antagonizmów z jednym z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Dziecko zatrudnia jednego z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, gdyż posiada zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu oraz nie posiada tak naprawdę środków do normalnego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny gaśnie w niektórych okolicznościach przed uzyskaniem przez córkę pełnoletności, jednak przytoczone sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi ukończyć edukację i nabyć fach, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować środki do życia ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów jest uzależniona od wielu istotnych składników: usprawiedliwionych oczekiwań dziecka, opcji zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobiste poczynania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, planujesz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach udzielanych przez reprezentantów, wejdź w odsyłacz tutaj – Kancelaria – a na pewno odnajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.