Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać ?

Planując podróż należy zadbać o solidne pakowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Które turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na parę istotnych elementów, jakie mówią, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura oraz tworzywa, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu stworzonego z dobrej jakości materiałów, jakie nie mają szkodliwych substancji oraz dodatnio wpływają na właściwe funkcjonowanie termosu.

Najlepiej również pomyśleć o tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki powinno się zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas utrzymywania temperatury. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos okazał się użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo termosów turystycznych, ale bardzo znane oraz renomowane należą do 3 firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem trwałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą równie popularną oraz często zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta produktów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zatrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley