Lampa Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Planując podróż powinniśmy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie szczególnie interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy spojrzeć na parę szczególnych elementów, które zaważą na tym, czy termos spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, struktura i materiały, z których termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z dobrej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się także pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki powinno się kupić większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby turystyczny termos mógł być użyteczny, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest wiele termosów turystycznych, ale najbardziej znane i polecane należą do trzech producentów, od lat tworzących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te mniej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo wytrzymałe i od lat uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo popularną i mocno polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry utrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może niszcząco wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

termos turystyczny